Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Nelahozevsi (JPO V/1) využívá od jara 2019 cisternovou automobilovou stříkačku Tatra 815 s redukovanou výbavou. O repasi se postarala firma ANZA s.r.o. Chlumec nad Cidlinou za 2 000 000 Kč včetně DPH. Finance poskytla obec Nelahozeves z vlastního rozpočtu.

Podvozek cisternové automobilové stříkačky T815-2 NT 19235 4×4.1 byl vyroben v roce 1994 s výrobním číslem 001. V roce 2015 jednotka cisternu získala, když byla vyřazena jako nepotřebný majetek společnosti MERO ČR. Vozidlo pohání dvanáctiválcový vzduchem chlazený přeplňovaný naftový motor o výkonu 325 kW s manuálně řazenou převodovkou s deseti stupni vpřed a dvěma vzad.

Podvozek prošel důkladnou kontrolou a výměnou vadných dílů. Na rámu byla celoplošně aplikována antikorozní úprava. V kabině bylo provedeno kompletní nové čalounění, na kytu motoru přibyly úložné prostory pro čtveřici radiostanic, zdravotnický batoh, pití apod. Ve dvou dobíjecích úchytech jsou ruční svítilny. Byla nově zbudována stropní police pro umístění analogové radiostanice, rádia, stavoznaku hasebních látek a tlačítek osvětlení vozidla. Spolujezdec má k dispozici výjezdový tablet.

Nástavba z produkce ANZA s.r.o. je modulová a tvořena ze tří částí. Je vyrobena z ocelových profilů a polepena oboustranně pozinkovaným plechem, vše je antikorozně ošetřeno. Základní modul tvoří nádrž z nerezavějící oceli na hasební látky – 4000 litrů vody. Nádrž na pěnidlo byla zrušena, pěnidlo je uloženo v barelech na pochozí střeše modulové nástavby. Postranní část tvoří schrány, kryté roletami s podélným madlem, pro uložení požárního příslušenství.

V první pravé schráně jsou uloženy armatury (proudnice, přechodové spojky, rozdělovač, sběrač pěnotvorná proudnice apod.), dále pak plovoucí a kalové čerpadlo. Ve střední schráně je uložena motorová pila a její příslušenství. Třetí schrána je vybavena výsuvným platem, na kterém se nachází čtveřice dýchacích přístrojů Dräger, náhradní lahve jsou k dispozici v polici nad výsuvným platem.

V zadní skříni nad čerpadlem se nachází průtokový naviják s šedesátimetrovou hadicí a pistolovou proudnicí umožňující regulaci průtoku. Jednostupňové celomosazné odstředivé čerpadlo dosahuje jmenovitého průtoku 2000 litrů za minutu při tlaku 0,8 MPa v nízkotlakém režimu a 200 litrů za minutu při tlaku 4 MPa ve vysokotlakém režimu.

V první levé schráně je umístěna elektrocentrála, ventilátor, ponorné čerpadlo, vázací prostředky, holínky, příslušenství k rozbrušovací pile. Ve střední schráně je umístěný čistící box s výsuvným barelem a nářadí. Třetí schrána je osazena hasicími přístroji a technickými prostředky (sekery, hydrantový klíč apod.).

Modulová nástavba je osazena pneumaticky výsuvným osvětlovacím stožárem se světelným tokem 18 000 lumenů. Na pochozí střechu byla namontována nová hliníková bedna s osvětlením, je zde umístěna i lafetová proudnice AKRON. Rovněž byla kompletně vyměněna elektroinstalace a osvětlení, od pozičních světel, přes boční a zadní osvětlení a osvětlení okolí vozidla, sváděcí alej, zadní maják, osvětlení vnitřku kabiny a vnitřku skříní lištami. Vozidlo je osazeno LED výstražným zařízením modro-červené barvy od firmy Holomý.

Cisternová stříkačka je dlouhá 7650 mm, vysoká 3010 mm a široká 2550 mm. Provozní hmotnost je 12 560 kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3000 a polepeno bezpečnostními prvky.

FOTOGRAFIE ZDE

Děkujeme společnosti ANZA s.r.o. za poskytnutí fotografií, veliteli Janu Gregorovi za možnost nafocení cisternové automobilové stříkačky a za poskytnu informačních materiálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *