Ve středu 9. března uvedli záchranáři ZZS MSK do provozu sedm nových, plně vybavených, sanitních speciálů. Současně předali pět sanitních vozidel jako dar na Ukrajinu.

Slavnostního setkání a tiskové konference se v areálu IZS v Ostravě-Zábřehu, zúčastnili představitelé Moravskoslezského kraje, vedoucí pracovníci zdravotnické záchranné služby, zástupci složek IZS, Českého červeného kříže a další pozvaní hosté.

„Kraj Zdravotnickou záchrannou službu zřizuje, tím pádem zodpovídá za kvalitu její činnosti. Musíme mít vysoké nároky na odbornost i přístup záchranářů, proto jim přispíváme na potřebné zázemí a vybavení. Moravskoslezský kraj své zdravotnické záchranné službě vloni poskytl na obnovu vozového parku 25 milionů korun. Celková cena sedmi nových plně vybavených sanitních vozů přesáhla 33 milionů. Tento rozdíl, který šel hlavně na vybavení zdravotnickými přístroji a technikou, pokryla ZZS z vlastních prostředků,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Tři sanitní speciály typu tzv. „městské verze“ s pohonem jedné nápravy jsou určeny pro výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci dislokované v Integrovaném bezpečnostním centru v Ostravě, výjezdovém stanovišti v Opavě a stanovišti v Karviné. Další tři vozidla s pohonem obou náprav budou v provozu v Novém Jičíně, Krnově a Jablunkově. Poslední automobil je určen pro přepravu nedonošených a patologických novorozenců. Vybaveno je speciálním elektrohydraulickým podvozkem nosítek s platformou pro uchycení inkubátoru a unikátním nakládacím systémem, který řidiči vozidla značně ulehčuje manipulaci s nosítkem při jeho nakládce i vykládce do sanitky.

„Obnova vozového parku zdravotnické záchranné služby je pravidelná a nezbytná. Naše sanitní vozidla totiž musejí být v bezvadném technickém stavu, nepřetržitě připravena k okamžitému zásahu a k poskytnutí nejvyššího možného komfortu našim pacientům. Na základě schválení našeho zřizovatele můžeme dnes také oznámit, že poskytujeme pět sanitních vozidel k využití jako pomoc na Ukrajinu. Věřím, že tento symbolický dar má nejen praktickou, ale i morální hodnotu“, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, Roman Gřegoř.

Darovaná sanitní vozidla jsou starší automobily, které provozovala ZZS MSK a nyní je může v rámci obnovy vozového parku postrádat. „Starší sanitky by za normálních okolností byly s nejvyšší pravděpodobností prodány. Nápad věnovat je ukrajinskému Červenému kříži nás nadchl, rada kraje tento návrh jednomyslně schválila. Sanitky sice nejsou nové, ale jsou ve velmi dobrém stavu, jsou pravidelně servisované a čerstvě mají po kontrole technického stavu. Jsou vybavené zdravotnickou i transportní technikou, takže bezprostředně po příjezdu na Ukrajinu mohou začít sloužit přepravě pacientů. Po doplnění léčiv pak mohou fungovat i jako vozidla rychlé zdravotnické pomoci,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a dodal, že pět sanitek ZZS MSK převedla Českému červenému kříži, který ještě dnes zajistí jejich přepravu na Ukrajinu.

Text/Foto: PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, www.zzsmsk.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *