Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pořídil pro stanici Rokycany začátkem roku 2019 novou cisternovou automobilovou stříkačku – lesní hasící speciál na podvozku Mercedes-Benz Unimog U5000 s výbavou pro hašení lesních požárů. Nástavbu dodala firma KOBIT-THZ. Celková cena lesního speciálu činí 6 961 024 Kč včetně DPH, na spolufinancování se podílel Evropský strukturální a investiční fond v rámci projektu „Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“.

Byl využit dvounápravový podvozek Mercedes-Benz U5000 s pohonem všech kol a rozvorem 3250 mm. Pohon přední nápravy je odpojitelný nebo připojitelný pod zatížením. Vozidlo pohání čtyřválcový přeplňovaný naftový motor OM924LA o výkonu 160 kW splňující normu Euro 5 s automatickou převodovkou a hydrodynamickým měničem točivého momentu, při řazení nedochází k jeho přerušení. Obě portálové nápravy disponují uzávěrkami diferenciálu a stabilizátorem. Na levém boku kabiny cisterny je umístěna zásuvka Rettbox-Air, pro dobíjení akumulátorů a doplňování vzduchu. Po nastartování se samočinně odpojí.

Cisterna vykazuje zvýšenou odolnost proti úniku sálavého tepla na rozvodech tlakového vzduchu, na elektrických vodičích a na rozvodu paliva v místech, kde tyto nejsou chráněny podvozkovou částí. Pro zvýšenou odolnost se použijí ochranné návleky nebo jiné ochranné prvky dlouhodobě odolávající teplotám do 200°C a po dobu do 15 minut odolávají teplotám až 1000°C. Podvozková část a kabina osádky je vybavena chladicím zařízením napojeným na požární čerpadlo. Ovládání tohoto zařízení je umístěno v kabině osádky v dosahu strojníka.

Ocelová kabina je třímístná, sklopná a nezávisle vytápěná, uzpůsobená pro průjezd hustým lesním porostem. Je vybavena vnějším ochranným rámem, jehož součástí je sklopná ochranná mříž čelního skla. Zpětná zrcátka jsou osazena kryty s dorazy proti rozbití při jejich nechtěném sklopení.  V dosahu spolujezdce se nachází prostor pro bezpečné uložení dokumentace, LED osvětlení pro čtení dokumentů na pohyblivém držáku. Velitel má k dispozici v dosahu výjezdový tablet Samsung Galaxy Tab S. Pro radiokomunikaci slouží dvojice vozidlových radiostanic – digitální a analogová. Ve třech dobíjecích úchytech jsou ruční svítilny. V přední části vozidla je uchycen elektrický lanový naviják Dragon Winch DWM 12000 EU o tažné síle 54 kN s dálkovým ovládáním a jištěním proti přetížení. Prostor navijáku je při jeho využívání osvětlen LED světlem.

Nástavba z produkce KOBIT-THZ je vyrobena nerezové oceli a opláštěná hliníkovým plechem. Uvnitř nástavby se nachází nádrž z nerezavějící oceli na hasební látky – 2500 litrů vody a 150 litrů pěnidla. Nádrž na pěnidlo je integrovaná ve vodní nádrži. Boky nádrže zároveň tvoří boky účelové nástavby. Na každém boku účelové nástavby se nachází dvojice schrán krytých pevnými dveřmi s kovovým kováním. Schrány jsou osvětleny neoslňujícím LED světlem. Cisterna je vybavena trojicí dýchacích přístrojů Dräger PSS 90 na výsuvném prvku pro snazší manipulaci. V pravé zadní části účelové nástavby je umístěn průtokový naviják s šedesátimetrovou hadicí a pistolovou proudnicí. Čerpací jednotka ZHT 3000 dosahuje jmenovitého průtoku 1500 litrů za minutu při tlaku 10 barů v nízkotlakém režimu a 250 litrů při tlaku 40 barů ve vysokotlakém režimu. 

Pro osvětlení bezprostředního okolí účelové nástavby jsou na obou bocích umístěny vždy nejméně dva LED zdroje bílého neoslňujícího světla a na zádi jeden zdroj. Tyto zdroje lze zapnout a vypnout z prostoru řidiče v účelové nástavbě je ovládání světel umístěno v prostoru požárního čerpadla.

Lesní speciál je dlouhý 6250 mm, vysoký 3100 mm a široký 2550 mm. Provozní hmotnost je kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3000 se zvýrazňujícími prvky RAL 9003 a dokáže brodit klidnou vodu do hloubky 750 mm.

FOTOGRAFIE ZDE

Děkujeme vedení HZS Plzeňského kraje Územní odbor Rokycany a příslušníkům stanice Rokycany směny B za možnost nafocení lesního speciálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *