Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Rokytnici nad Jizerou (JPO II) využívá od ledna 2017 cisternovou automobilovou stříkačku Scania P440 s technickou výbavou. Nástavbu vozidla dodala firma THT Polička.

Na financování cisternové stříkačky za 5 774 584 Kč včetně DPH se podílela Česká kancelář pojistitelů z Fondu zábrany škod dvěma a půl miliony, Liberecký kraj milionem korun a nadace Agrofert tři sta tisíci. Ve veřejné sbírce se vybralo skoro čtyři sta tisíc.

Vozidlo pohání šestiválcový přeplňovaný naftový motor o výkonu 323 kW s manuálně řazenou převodovkou. Motor splňuje emisní mornu Euro 5. Elektronický omezovač zasáhne při dosažení rychlosti 100 km/h.

Kabina cisternové stříkačky CrewCab CP28 pro šestičlennou posádka disponuje v zadní řadě sedadel integrovanými držáky dýchacích přístrojů Meva Pluto 300. Police v horní části kabiny je uzpůsobena k uchycení páteřové desky. Velitel má k dispozici výjezdový tablet Samsung Galaxy Tab. Strojník má k dispozici displej couvací kamery a stavoznak. Vozidlo je osazeno jak analogovou stanicí Motorola GM 360, tak i digitální stanicí Matra BER G2. V kabině také nalezneme ruční radiostanice ve dvou dobíjecích úchytech a ruční svítilny Adalit L-3000 LED.

V přední části vozidla se nachází elektrický lanový naviják o tažné síle 50 kN. Podvozek cisterny je upraven ochrannými prvky rozvodů tlakového vzduchu, paliva a elektroinstalace. Dlouhodobá odolnost je do 200°C, po dobu 15 minut odolá teplotám do 1000°C. Zadní náprava disponuje podmetacímy řetězy.

Nástavba je vyrobena z plechů a slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubů a lepení. Nádrže na hasivo tvoří jeden celek z nerezavějící oceli. Stav hasebních látek označují LED světelné stavoznaky na bocích nástavby. Trojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem. V přední pravé roletě je uloženo hydraulické vyprošťovací zařízení Weber. Nástavba je osazena pneumaticky výsuvným osvětlovacím stožárem se světelným tokem 20 000 lumenů se čtyřmi světlomety.

V zadní skříni nad čerpadlem se nachází průtokový naviják s šedesátimetrovou hadicí a pistolovou proudnicí. Čerpadlo dosahuje jmenovitého průtoku 2000 litrů za minutu v nízkotlakém a 250 litrů za minutu při vysokotlakém režimu. Je vybaveno automatickou vývěvou s možností ručního vypnutí.

Cisternová stříkačka s navijákem je dlouhá 7900 mm, vysoká 3100mm a široká 2550 mm. Provozní hmotnost je 12 150 kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3024.

FOTOGRAFIE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *