Na jaře roku 2019 pořídil Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pro stanici Plzeň-Střed novou cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Tatra 815-7 Force s výbavou pro velkoobjemové hašení. Nástavbu dodala THT Polička. Celková cena cisterny včetně DPH činí 7 560 080 Kč, na spolufinancování se podílel Plzeňský kraj.

Vozidlo pohání vzduchem chlazený naftový vidlicový osmiválec o výkonu 325 kW s plně automatickou šestistupňovou převodovkou Allison s hydrodynamickým měničem. Motor splňuje emisní normu euro 5. Pomocný pohon pro čerpadlo lze použít až do 10 km/h.

Byl využit podvozek Tatra Force se třemi nápravami a připojitelným pohonem všech kol. Poprvé u hasičů byl využit podvozek s natáčecí třetí nápravou, která umožňuje lepší manipulaci v zúžených místech. Natáčení je řešeno hydraulicky a funguje do rychlosti jízdy 40 kilometrů za hodinu. Obrysový průměr zatáčení s aktivovaným zatáčením kol zadní nápravy je 19,5 m. Podvozek umožňuje regulaci světlé výšky v rozmezí +90/-120 mm vůči provozní světlé výšce.

Na levém boku kabiny cisterny je umístěna zásuvka Rettbox-Air, pro dobíjení akumulátorů a doplňování vzduchu. Po nastartování se samočinně odpojí. Před předním nárazníkem asanační lišta. Tatrovka se dokáže brodit klidnou vodou do hloubky 1200 mm.

Pro radiokomunikaci slouží dvojice vozidlových radiostanic – digitální a analogová. Ve čtyřech dobíjecích úchytech jsou ruční svítilny. Prostor před vozidlem snímá kamera, spouští se při nastartování. Na každém držáku bočního zpětného zrcátka je umístěn LED světlomet s intenzitou světelného toku 1000 lumenů. Pracovní osvětlení lze zapnou z místa řidiče-strojníka.

Nástavba z produkce THT Polička je modulová a tvořena ze tří částí. Je vyrobena ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubů a olepena plechem. Přední a zadní část tvoří schrány, kryté roletami s podélným madlem, pro uložení požárního příslušenství a čerpadla. Střední část tvojí nádrž z nerezavějící oceli na hasební látky – 9000 litrů vody a 540 litrů pěnidla. Na bocích modulové nástavby jsou umístěny LED stavoznaky znázorňující stav hasiva v nádrži na vodu a pěnu.

Dýchací přístroje jsou uložené v první prvé schráně na výsuvném prvku, který umožňuje otočení a překlopení dýchacího přístroje pro snazší nasazení zasahujících hasičů. Hygienické potřeby jsou umístěny na výsuvném prvku v zadní pravé schráně. Do prostoru je vyvedena hadice s vodou a vzduchem. V zadní schráně se dále nachází průtokový naviják s šedesátimetrovou hadicí a pistolovou proudnicí. Nástavba je osazena pneumaticky výsuvným osvětlovacím stožárem až do výšky 5 metrů se světelným tokem 20 000 lumenů se dvěma LED světlomety. Osvětlovací stožár je vybaven automatickým složením do přepravní polohy.

Čerpadlo dosahuje jmenovitého průtoku 3000 litrů za minutu při tlaku 10 barů. Možnost vysokotlakého provozu – jmenovitého průtoku 250 litrů za minutu při tlaku 40 barů. Pěnotvorné přiměšovací zařízení je vybaveno plynulou regulací v rozsahu 0-6 %. V zadní části nástavby se nachází kamera pro sledování prostoru za vozem z místa řidiče. Kamera je vyhřívaná, odolná proti prachu a vodě. Barevný displej s úhlopříčkou 5 palců je umístěn v zorném poli řidiče. Systém se aktivuje při zařazení zpětného rychlostního stupně a umožňuje manuální zapnutí a vypnutí.

Cisternová stříkačka je dlouhá 9170 mm, vysoká 2830mm a široká 2550 mm. Provozní hmotnost je 25 000 kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3000.

FOTOGALERIE

Děkujeme vedení HZS Plzeňského kraje Územní odbor Plzeň a příslušníkům stanice Plzeň-Město směna B za možnost nafocení Tatrovky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *