V úterý 18.4. proběhl další ročník již zaběhlé akce Den bezpečnosti v Čáslavi, kterou pořádá Muzeum zemědělské techniky. Akce je zaměřena především pro mateřské či základní školy s cílem představit složky integrovaného záchranného systému, jejich činnosti a především šíření prevence, kterou se děti všeobecně mohou chránit.

Akce probíhá za účasti všech složek IZS, přičemž za Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje zde byla prezentována technika ze stanic Čáslav a Kutná Hora. Hlavním tahákem byla nejnovější cisterna CAS 20 na podvozku Tatra Terra v novém barevném provedení, která byla letos zařazena do výjezdu. Dále zde byla představena výšková technika AZ 30, vůz vyšetřovatele Toyota Hilux a kontejnerové nosiče Man 18.224 či Tatra 815-7 8×8. Nechyběly také nové velitelské vozidla Škoda Scala a Škoda Kodiaq.

Policie České republiky zde prezentovala různorodou techniku především z Dopravního inspektorátu Kutná Hora, odkud představila dvě nejmodernější „nehodovky“ VW Transporter T6, které dokážou sloužit také jako štábní vozidla v případě větších událostí. Dále zde byl předveden motocykl BMW XXX či vozidlo skrytého dohledu Škoda Octavia III. Oddělení hlídkové služby Kutná Hora zde bylo zastoupeno rámovou Octavií Combi. Nechyběla zde také Městská policie Čáslav s jejich hlídkovým vozem Škoda Octavia III.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zde vystavila vůz rychlé zdravotnické pomoci VW Transporter T5 ze stanoviště Čáslav, ve kterém si mnoho návštěvníků detailně prohlédlo jak zadní ambulantní část, kde jim bylo představeno vybavení, tak i přední sedadlo řidiče, kde si všichni vyzkoušeli spínání sirén. Záchranáři se podíleli na dvou ukázkách, kdy první z nich byla ve spolupráci s HZS u zásahu poranění elektrickým proudem a následná dopravní nehoda, u které zasahovaly všechny složky IZS.

Dále byly pro návštěvníky připraveny ukázky lezecké skupiny z automobilového žebříku, zásah pomocí pěnotvorného zařízení PRO/pak či ukázka likvidace hořícího oleje na sporáku. Policisté z OHS předvedli zastavení ujíždějícího vozidla a následný taktický zákrok proti pachateli. Během akce předvedli také žáci střední školy dva požární útoky. Na počátku i konci akce proběhla spanilá jízda vozidel.

Po celou dobu akce zde byla také prezentována aplikace Záchranka, její využítí a správné poskytnutí první pomoci. První pomoc si také mohli vyzkoušet návštěvníci u Červeného kříže, který zde byl prezentován oblastním spolkem Kutná Hora a Čáslav. Nechyběl také BESIP se zacílením na větší bezpečnost na komunikacích. Během akce umožnilo Muzeum zemědělské techniky bezplatný vstup do jejich expozic. Této akce jsme se zúčastnili již po několikáté a úspěšná návštěvnost slibuje i další ročníky, na které se i my budeme těšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *