Posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje na letišti v Liberci budou od září za pacienty vyjíždět z nové výjezdové základny. Spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, radním pro resort zdravotnictví Vladimírem Richterem a radním pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiřím Ulvrem ji dnes slavnostně otevřel ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Ke Slavnostnímu otevření došlo během Dne se Záchrannou zdravotnickou službou LK ku příležitosti 30. výročí LZS.

Nová základna, ze které vyjíždí posádka rychlé zdravotnické pomoci k pacientům z Liberce a okolí, je plně moderně vybavena. Nová stavba s důrazem na ekologický provoz stála 22,6 milionů korun a z převážné většiny byla financována z evropských peněz. „Původní stavba výjezdové základny už nesplňuje žádné limity pro provoz. Jsme rádi, že se nám z evropského projektu, respektive z Integrovaného regionálního operačního programu REACT EU, do něhož jsme se pustili v součinnosti s Libereckým krajem, podařilo vystavět nové, moderní zázemí,“ řekl ředitel Kramář.

Čtyři nové vozy Škoda Kodiaq určené pro lékařské posádky ZZS LK ve Frýdlantě, Doksech, Turnově a v Liberci od letošního léta vyjíždějí za pacienty ze svých domovských základen. Dnes se ale oficiálně představily veřejnosti a samozřejmě také vedení Libereckého kraje. ZZS LK tak navázala na obměnu zastaralých typů vozidel, poprvé nahrazuje ve výjezdu „nové“ Škody Kodiaq, které si za několik let odsloužily své, modernějšími novými vozy.

Cena jednoho nového vozu pro lékařskou posádku je 2 273 590 korun. Součástí této částky není jen pořizovací cena auta, ale i jeho kompletní přestavba pro potřeby záchranky. „To znamená nejen polepy, ale zejména vybavení zdravotnickými přístroji a komunikační či signalizační technikou,“ vysvětlil Kramář. Škody Kodiaq neslouží pro přepravu pacientů, ale čistě pro rychlou lékařskou pomoc, tedy dopravu lékaře k pacientovi. Vůz tak nemá lůžkovou transportní vestavbu, jsou v něm nicméně zachována jen tři místa pro pasažéry, zbytek zabírá technika.

Celý program začal již v 10 hodin, kdy byl zahájen program statickou ukázkou techniky, kterou využívá či využívala Záchranná zdravotnická služba Libereckého kraje. Vystavená však nebyla pouze vozidla ale i helikoptéry a to aktuální Liberecký Kryštof 18 Eurocopter EC135 registrace OK-DSC , bývalý Ústecký Kryštof 15 Aerospatiale AS355 registrace OK-DSN oba od společnosti DSA. Dále se na akci přiletěl ukázat vrtulník Mil MI-2 T Hoplite registrace 0711, tento vrtulník je speciální v tom, že je to jediný provozuschopný kus na území ČR. Vrtulník byl od roku 1988 provozován Armádou České republiky. Aktuálním provozovatelem je Centrum Leteckého Výcviku Pardubice.

Po celou dobu akce, byly připraveny různé ukázky, ať už statické či dynamické. Návštěvníci mohli během celého programu vidět 2 ostré vzlety posádky Kryštofa 18 k naléhavým případům. Během ukázky došlo k výjezdu i rychlé zdravotnické posádky ZLK113. Dynamické ukázky probíhali ve spolupráci Letecké záchranné služby a Horské služby. Po 13. hodině odlétal směr Pardubice vrtulník MI-2T, který bylo nejdříve potřeba natankovat a poté otočit. O otočení vrtulníku se postarala Horská služba ve spolupráci s personálem ZZS LK a návštěvníky.

V hangáru společnosti DSA byl připraven preventivní program, kdy si mohli návštěvníci vyzkoušet poskytnutí první pomoci, nepřímou srdeční masáž či vyzkoušet jaké to je být ve spojení s operátorem tísňové linky přes mobilní aplikaci Záchranka.

Při závěru naší návštěvy došlo k návratu Kryštofa 18 z ostré události, velice dojemné bylo vidět jak z paluby vystupuje otec 2 dětí, které na něj čekaly a ihned se k němu spokojeně rozeběhly, jej obejmout.

Zdroj: ZZS Libereckého Kraje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *