8. května již mnoho let patří v Kolíně záchranářům. Všechny složky IZS zde rozsáhlým počtem představené techniky i nabitým programem zajišťují jednu z největších akcí v roce, což se potvrdilo i vysokou návštěvností. Na akci byla k vidění nejen místní technika, ale i speciály z celé ČR.

Celou akci odstartovala spanilá jízda techniky z hasičské stanice směrem k náměstí, kdy doslova davy lidí mávají houkajícím vozidlům. V letošní koloně jsme mohli vidět přes 40 kusů hasičské, policejní i záchranářské techniky.

Policie ČR byla na akci zastoupena téměř všemi odděleními, kdy hlavním tahákem bylo unikátní Ferrari F142-458. Nechyběly zde také nejnovější dálniční stíhačky BMW 540i xDrive, pyrotechnická služba, pořádková služba či dopravní policie. Představena byla i běžná technika z obvodních oddělení Škoda Kodiaq, Octavia i Scala či čtyřkolka k dohledu v CHKO Brdy.

HZS Středočeského kraje zde prezentovalo svou místní techniku z územního odboru Kolín. K vidění tak byl automobilový žebřík na podvozku Scania ze stanice Kolín, prvovýjezdová CAS 20 Scania ze stanice Ovčáry či dopravní automobil pro lezce ze stanice Říčany. Vystaveny byly také čtyřkolky ze stanic Milovice a Říčany. Představeno bylo také mnoho nejnovějších osobních vozů pro velitele stanic a další velící pozice, mimo jiné i VEA Toyota RAV4 z Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu. HZS Moravskoslezského kraje zde představilo 4 vodní skůtry Yamaha, které využívá vodní záchranný tým WASAR.

Nechybělo ani zastoupení dobrovolných hasičů, kde konkrétně JSDH Plaňany zde představila letos pořízenou CAS 20 Scania či JSDH Lužná s jejich unikátní CAS 20 MB Zetros. Podnikové jednotky zde zastoupila místní HZSp Draslovka s CAS 24 MB Atego či Drážní hasiči z Nymburka s vyprošťovacím automobilem Scania a automobilovým jeřábem Liebherr. Záchranný útvar HZS ČR zde prezentoval vyprošťovací speciál Tatra Force.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyhradila z provozu unikátní hybridní RV-RLP vůz Toyota RAV4 z výjezdového stanoviště Kolín, dále představila běžný RZP vůz VW Transporter T6 či unikátní mobilní operační středisko Fiat Ducato. Záchranáři jak je již zvykem byli neustále obklopeni zástupy lidí a předváděli vybavení vozů i správný postup resuscitace. K vidění byl také historický sanitní vůz Škoda 1203.

Nechyběla ani Městská policie Kolín, která zde předvedla všechny druhy vozidel z rozsáhlého vozového parku, ve kterém dominuje značka Toyota. Vidět jsme tak mohli hlídkové vozy Proace City a Corolla Hybrid, osobní Aygo a letos pořízený odtahový vůz DAF. Na akci se také prezentovala Vězeňská služba ČR z věznice Jiřice, která zde předvedla transportní autobus Irisbus Crossway, VW Crafter a sanitní VW Transporter T6.

Ukázkami nabitý den byl rozložen do dvou částí, kdy po spanilé jízdě byla vystavena veškerá technika na náměstí v Kolíně, návštěvníci si mohli důkladně prolézt vnitřky vozidel, čerpat informace o činnosti všech složek a sledovat činnost hasičských lezců. Odpoledně pokračoval program na Kmochově ostrově a jeho okolí, kde došlo k ukázkám vyprošťení z vozidel, zákrok zásahové služby, činnost jízdní policie i psovodů a předvedení vodních skůtrů WASAR týmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *