Kolín patřil 8. května záchranářům a jejich obdivovatelům, na již tradiční datum byl naplánován po několikaleté pauze Den záchranářů. Není divu, že tato technikou rozsáhlá akce má nespočet fanoušků z celé republiky. Akce začíná slavnostní jízdou techniky složek IZS z hasičské stanice směrem na náměstí, kde probíhá první část programu, především statická ukázka techniky a vybavení všech složek. Do kolony bylo zařazeno téměř třicet vozidel.

Na Karlově náměstí došlo k postupnému parkování techniky, která se z kolony připojila k již připraveným vozům na náměstí. Pořadatelé si letos připravili tu nejmodernější techniku, která je k dispozici. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje předvedl mimo jiné nejnovější kolínský AZ 40 na podvozku Scania, čtyřkolky ze stanic Milovice a Říčany či nový vůz vyšetřovatelů z Kutné Hory. Techniku také vyslal Hasičský záchranný sbor Správy železnic, kde diváci mohli vidět vyprošťovací automobil Scania 8×8, AJ-35 Liebherr či kontejnerový nosič MB Atego s tankovacím kontejnerem. Svou techniku zde též měla HZSP Draslovka či JSDH Říčany s jejich CAS 30 na podvozku Scania. Speciální pozici zde zaujalo odolné pancéřové vozidlo Triton patřící Záchrannému útravu HZS.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje vyslala na akci z důvodu vytížení místních posádek dvě záložní vozidla, konkrétně RV Škoda Yeti a RZP VW Transporter T5. Tuto dvojici doplnilo unikátní Mobilní operační středisko Fiat Ducato, u kterého se stály největší fronty k prohlídce interiéru.

Policie ČR předvedla hned několik svých oddělení, kde největší úspěch sklidila Pyrotechnická služba z Prahy s jejich exponáty či velký policejní dron. Svou techniku zde taktéž prezentovalo místní obvodní oddělení, pořádková jednotka či kolínské OHS. Nymburské poříční oddělení vyslalo vozidlo potápěčů VW T5 spolu se člunem na přívěsu. Nechyběly zde ani motorky dopravního inspektorátu spolu s terénní čtyřkolkou. Městská policie Kolín zde měla vystavevené nejnovější kousky z vozového parku, tedy Toyotu Proace City spolu s hybridní Toyota Corolla a malý Yaris.

Odpoledne se diváci i složky IZS přesunuli na blízký Kmochův ostrov a Zálabí. Zde bylo připraveno mnoho dynamických ukázek, které odstartovalo přistání vrtulníku EC 135 Letecké služby PČR. Nechyběla též komentovaná součinnost složek IZS u dopravních nehod se zraněním, ukázka slaňování z lávky od lezecké skupiny HZS, pěna pro děti či vyzkoušení pohybu v zakouřeném stanu. Policie si připravila také ukázky pronásledování a zadržení nebezpečných pachatelů či zásah pořádkové jednotky proti vandalům, kteři ničili a zapalovali přilehlá vozidla, což si vyžádalo spolupráci hasičů a jejich ochranu před rozbouřeným davem.

Jsme rádi, že zlepšující situace umožnila opět tuto akci zorganizovat a obrovská návštěvnost potvrdila pravidlo, že je Den záchranářů v Kolíně jednou z každoročně nejvyhledávanějších v okolí.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *