Jednotka sboru dobrovolných hasičů z jihočeské Volyně (JPO III) slavnostně převzala v sobotu 2. září do užívání nový zásahový automobil – cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Scania P440XT v redukovaném provedení. Žehnání automobilu a slavnostního předání na náměstí Svobody se účastnili ředitel Územního odboru Strakonice, HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Ota Šmejkal, páter Jan Löffelmann, který pak vozu při nástupu požehnal, starosta města Volyně, náměstek hejtmana kraje a další pozvaní. Nástavbu cisterny dodala společnost KOBIT-THZ. Celková cena pořízeného vozidla se vyšplhala na 7 982 975 Kč včetně DPH. Na financování se podíleli částkou 2,5 milionu ministerstvo vnitra prostřednictvím Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky a 1,5 milionu přispěl Jihočeský kraj. Nahradila zastaralou CAS Liaz 101.

O pohon cisternového vozu se stará třináctilitrový řadový šestiválec DC 13 s výkonem 324 kW, motor plní emisní normu Euro 6. O dobíjení akumulátorů a doplňování tlakového vzduchu se stará zásuvka Rettbox-air umístěná mezi prvními a druhými dveřmi. Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace. V přední části v prostoru rámu podvozku je umístěn elektrický lanový naviják, pod ním je asanační lišta se třemi plochými hubicemi.

Kabina cisterny CrewCab CP28L je určena pro šestičlenou posádku. O dobíjení akumulátorů a doplňování tlakového vzduchu se stará zásuvka Rettbox-air umístěná mezi prvními a druhými dveřmi. Pro spojení slouží digitální vozidlový terminál, velitel má k dispozici výjezdový tablet. Nechybí ani dobíjecí úchyty pro ruční svítilny Survivor či USB zásuvky.

Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení. Nádrže účelové nástavby pojmou 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Trojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem a osvětleny LED technologií. O osvětlení místa zásahu se stará výsuvný osvětlovací stožár s čtyřmi 24V LED světlomety. Čerpací zařízení THZ 3000 o výkonu 2 000 litrů za minutu umožňuje provoz v nízkotlakém i vysokotlakém režimu. V prostoru čerpadla je umístěno ovládání pneumatického osvětlovacího stožáru.

Scania je 8650 mm dlouhá, 2550 mm široká a 3100 mm vysoká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *