V sobotu jedenáctého února 2023 převzali slavnostně dobrovolní hasiči v Lužné u Rakovníka ( JPO III) do užívání novou cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Mercedes-Benz Zetros, která ve výjezdu nahradí vozidlo CAS K25 Liaz. Vozidlo dodala společnost CROY s.r.o. Vozidlo bylo pořízeno z rozpočtu obce za necelých 6 500 000 ,- Kč včetně DPH. Slavnostního předání se zúčastnila starostka obce Lužná, zástupci společnosti CROY s.r.o a během slavnostního předání dorazil i ředitel územního odboru HZS Středočeského kraje Kladno

Vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Zetros 2045 A s pohonem 4×4 je poháněno šestiválcovým, vodou chlazeným, naftovým motorem s přímým vstřikem paliva. Motor o výkonu 330kW (449 koní) plnící emisní normu EURO 5 je spřažen s manuální devítistupňovou převodovkou.

Čtyřmístná kabina MB 3534 je osazena trojsedadlem v jehož opěradlech jsou instalovány integrované držáky dýchacích přístrojů. Náhradní tlakové lahve jsou umístěny mezi mezi opěradly. Za sedadlem řidiče se nachází dobíjecími úchyty pro ruční svítilny typu Survivor LED.

Účelovou nástavbu zhotovila společnost Kobit-THZ. Karoserie účelové nástavby je společně s vnitřními částmi úložných prostor vyrobena technologií lepení plechů ze slitiny lehkých kovů s rovným povrchem. Konstrukce je vyrobena z profilů ze slitiny lehkých kovů spojených technologií prizmatických šroubovaných spojů.  V horní části nástavby se nachází úložné bedny na rozměrné vybavení a čtyřdílný záchranářský nastavovací žebřík.

Dvojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem a osvětleny LED světelnými zdroji. Mezi úložnými prostory se nachází nádrž z nerezavějící oceli, která uveze 4500 litrů vody a 270 litrů pěnidla, o dodávku hasiva se stará čerpací zařízení THZ 3000 o jmenovitém výkonu 2 000 litrů za minutu při nízkém tlaku (10 barů) a 250 litrů za minutu při vysokém tlaku (40 barů). Čerpací zařízení je vybaveno přiměšovacím zařízením s ručně nastavitelnou regulací. Prostor čerpadla přístupný je nahoru výklopnými dveřmi.

Cisterna je vyvedena do odstínu červené RAL 3000 a bílým reflexním pruhem v odstínu RAL 9003 vedoucím po celé délce i přes roletky. Zvláštní výstražné zařízení dodala společnost Holomý v modro-červeném provedení.

Cisterna je dlouhá 8 000 mm, široká 2 550 mm a vysoká 3 080 mm. Celková hmotnost je 18 000 kg. Rychlost vozidla je omezena na 90 km/hod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *