V sobotu 11. května se v obci Březno u Chomutova konalo slavnostní žehnání a předání nového zásahového vozidla na podvozku Tatra Terra v redukované výbavě z produkce THT Polička. Slavnostního žehnání se účastnili zástupci obce, církve, výrobce, spřátelených sborů a HZS Ústeckého kraje.

Slavnostní akce započala proslovem starostky Marie Táborské, mjr. Ing Martina Šamaje z Územního odboru Chomutov HZS Ústeckého kraje, zástupců církve a následné modlitby. Poté došlo k přestřižení pásky před nově zrekonstruovanou hasičskou zbrojnicí. Za zvuku hudby a majáků vyjela za mlhy z garáže nová cisternová automobilová stříkačka Tatra Terra. Nakonec byla cisterna požehnána farářem a od zástupce výroby THT Polička byl jednotce předán klíč od vozidla.

Po předání a požehnání cisterny následovala spanilá jízda hasičské techniky sborů Březno, Kovářská, Hora Svatého Šebestiána, Jirkov, Droužkovice, Libědice, Vejprty, Mašťov, Kadaň, Kalek, Krásný Dvůr a Libočany – v koloně byly také k vidění vozidla HZS Ústeckého kraje stanice Chomutov a HZS SŽ Chomutov. Spanilá jízda projela obcí od hasičské zbrojnice do parku, kde následoval další program – ukázka požárního útoku mladých hasičů, vyproštění z havarovaného vozidla příslušníky HZS Ústeckého kraje stanice Chomutov, ukázka techniky složek IZS, vystoupení mažoretek a večerní zábava s kapelou.

Třínápravové šasi s připojitelným pohonem přední nápravy a s průběžným rámem Tatra T815-2T5RB3 6×6.2 pohání standardní vzduchem chlazený vidlicový osmiválec o výkonu 325 kW. Motor splňuje emisní normu Euro 5 a jeho krouticí moment je 2 100 Nm v rozsahu 1 100 až 1 200 otáček za minutu. Všechny nápravy jsou vybaveny kotoučovými brzdami, diferenciály disponují mechanickou uzávěrkou.

Karoserie nástavby sestává ze tří samostatně upevněných částí. Přední a zadní z nich jsou vyrobeny z profilů ze slitin lehkých kovů a olepeny plechem. Mezi nimi je umístěna nádrž na hasivo z nerezavějící oceli – pojme 8 500 litrů vody a 510 litrů pěnidla.

V opěradlech zadní řady sedadel jsou integrovány držáky dýchacích přístrojů. V zadní skříni karoserie je namontováno požární čerpadlo THT PKA 3000–250. Čerpací zařízení dosahuje jmenovitého výkonu 3 000 litrů za minutu při tlaku 10 barů a 250 litrů za minutu při tlaku 40 barů. Čerpadlo je vybaveno automatickou vývěvou s možností ručního vypnutí. Konstrukce zařízení pro plnění nádrže na vodu z vnějšího tlakového zdroje umožňuje automatické doplňování. Na horní pochozí plošině nástavby je uloženo rozměrné příslušenství, najdeme zde rovněž přípojný prvek pro lafetovou proudnici.

Červenomodré světelné výstražné zařízení je použito v konfiguraci s červenou polovinou rampy na levé straně vozu. Spuštění, přepínání a vypnutí tónů zvukového výstražného zařízení je pro strojníka řešeno tlačítkem houkačky a je umožněno i samostatným tlačítkem v dosahu sedadla velitele. Pro barevnou úpravu CAS je použita bílá barva RAL 9003 a červená barva pouze v odstínu RAL 3000. Tatra je dlouhá 9 750 mm, široká 2 550 mm a vysoká 3 100 mm. Celková hmotnost je 25 000 kg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *