Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Rumburku (JPO II) převzala 26. června novou cisternovou automobilovou stříkačku Scania P500XT 4×4 s redukovanou výbavou a nástavbou z produkce společnosti KOBIT-THZ.

Scania nahradí u jednotky prvovýjezdovou cisternu Tatra Terrno z roku 2005, které již nevyhovovalo požadavkům na prvovýjezdovou cisternu pro jednotku, která je předurčená na zásahy u dopravních nehod a vyjíždí přibližně ke dvěma stům zásahům ročně.

Celková cena cisternové automobilové stříkačky činí 8 360 000 Kč bez DPH. Vozidlo pohání šestiválcový přeplňovaný naftový motor o výkonu 368 kW s automatickou převodovkou Opticruise se spojkovým pedálem. Kolové brzdy doplňuje retardér a motorová brzda. Dobíjení vozidla elektrickou energií a doplňování tlakového vzduchu při stání v garáži je zajištěno pomocí sdružené zásuvky Rettbox-air, která se po nastartování samočinně odpojí.

V přední části vozidla se nachází elektrický lanový naviják o tažné síle 70 kN. Podvozek cisterny je upraven ochrannými prvky rozvodů tlakového vzduchu, paliva a elektroinstalace. Dlouhodobá odolnost je do 200°C, po dobu 15 minut odolá teplotám do 1000°C. Zadní náprava disponuje podmítacími řetězy.

Kabina je opatřena klimatizací a nezávislým topením. V opěradlech zadní řady sedadel a sedadla velitele jsou integrovány držáky dýchacích přístrojů. V kabině se nachází rovněž šestice dobíjecích držáků na svítilny, ruční radiostanice, držáky na lahve PET. Kabina je dále vybavena LED osvětlením, úložnou policí a automatickou klimatizací. Velitel má k dispozici výjezdový tablet Samsung Galaxy Tab, strojník má k dispozici displej kamer a stavoznak.

Na předním nárazníku je uchycena dálkově ovládaná lafetová proudnice s možností plynulé změny tvaru vystřikovaného kužele. Jmenovitý průtok je nastavitelný v rozsahu od 200 do 800 litrů za minutu, délka účinného dostřiku činí 30 metrů. Lafeta je ovládaná z místa spolujezdce – velitele.

Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení. Pro usnadnění přístupu k požárnímu příslušenství po obou stranách opatřena výklopnými plošnými stupačkami v celé její délce. Trojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem. V přední pravé roletě je uloženo hydraulické vyprošťovací zařízení Lukas EDraulic. Hygienické prostředky, které tvoří dávkovací zásobník na tekuté mýdlo o objemu 500 ml, dávkovací zásobník na alkoholovou dezinfekci zásobník na papírové ručníky.

Nástavba je osazena pneumaticky výsuvným osvětlovacím stožárem se světelným tokem 30 000 lumenů se čtyřmi světlomety. Součástí nástavby je nerezová nádrž na 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Množství hasiv je zobrazováno i na velkoplošných LED stavoznacích na bocích nástavby signalizující 20%, 40%, 60%, 80% a 100%. stavu hasebních látek. Čerpadlo má jmenovitý výkon 2000 litrů za minutu v nízkotlaké části a 150 litrů za minutu ve vysokotlaké části.

Všechny světelné moduly zvláštního výstražného zařízení blikají střídavě modrou a červenou barvou. V přední části vozidla je kromě klasické sirény i doplňková nízkofrekvenční siréna – rumbler. Cisterna je vyvedena do odstínu RAL 3024 s bílým pruhem odstínu RAL 9003 a zvýrazňujícími prvky a šrafováním Chevron v odstínu RAL 1026.

Jednotka uveřejnila záměr prodeje cisterny Liaz a žebříku IFA obálkovou metodou. Lhůta pro doručení nabídek končí dne 30.6.2024 v 11:00 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *