Hasičská záchranná sbor Správy železnic pořídila pro své jednotky požární ochrany na začátku roku 2016 sedm nových technických automobilů na podvozku Scania P410 s technickou výbavou a hydraulickým jeřábem Everlift FASSI F65. Nástavbu dodala firmy KOBIT-THZ. Celková cena technického automobilu činí 5 456 122 Kč včetně DPH.


Byl využit dvounápravový podvozek Scania P410 CB4x4EHZ DC13 s přiřaditelným pohonem všech kol a uzávěrkami diferenciálů na obou nápravách. Vozidlo pohání šestiválcový přeplňovaný naftový motor o výkonu 301 kW splňující normu Euro 6 s automatickou převodovkou a hydrodynamickým měničem točivého momentu, při řazení nedochází k jeho přerušení.

Na levém boku kabiny cisterny je umístěna zásuvka Rettbox-Air, pro dobíjení akumulátorů a doplňování vzduchu. Po nastartování se samočinně odpojí. Kabina cisternové stříkačky pro šestičlennou posádka disponuje v zadní řadě sedadel integrovanými držáky dýchacích přístrojů Dräger PSS 3000. V přední části vozidla je uchycen elektrický lanový naviják Come-Up Winch o tažné síle 51 kN s dálkovým ovládáním a jištěním proti přetížení. Pro radiokomunikaci slouží digitální vozidlová radiostanice.

Nástavba z produkce KOBIT-THZ je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení, vybavena výklopnými prvky pro lepší dosah na vybavení. Dvojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem. Dále je osazena pneumaticky výsuvným osvětlovacím stožárem se světelným tokem 20 000 lumenů se čtyřmi LED světlomety, napojeným na 24V elektrickou soustavu podvozku.

Na pochozí střeše nástavby je vytvořen úložný prostor s úchytnými prvky pro uložení „ručního kolejového vozíku“ (ve složeném stavu) s nosností 500 kg tak, že je umožněna jeho nakládka a vykládka za pomoci hydraulického nakládacího a vykládacího jeřábu. Na boční stěně nástavby je umístěn sklopný žebřík s plastovými příčlemi s neklouzavou úpravou pro výstup na horní pochozí plošinu. Police pro požární příslušenství jsou z hliníkového plechu s variabilním provedením umístění. Úchytné a úložné prvky pro uložení požárního příslušenství jsou v provedení z lehkého kovu nebo jiného materiálu s dlouhou životností.

Automobil je v zadní části vybaven hydraulickým nakládacím jeřábem Everlift FASSI F65 s nakládacím momentem 5,71 tm. Ten zvedne při vyložení 10,15 metru břemeno o nosnosti 440 kg, při vyložení 2,0 metru 2780 kg. Výložník se dokáže otáčet v rozsahu 370°. Hydraulické stabilizační podpěry jsou výsuvné a umístěny pouze v zadní části. Jsou vybaveny automatickými zámky.

Technický automobil je dlouhý 7350 mm, vysoký 3100 mm a široký 2550 mm. Provozní hmotnost je 17 500 kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3000 a dokáže brodit klidnou vodu do hloubky 700 mm.

FOTOGRAFIE ZDE

Děkujeme společnosti KOBIT-THZ za poskytnutí informací a příslušníkům stanice HZS SŽ JPO Ústí nad Labem za možnost nafocení technického automobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *