Na jaře roku 2019 pořídil Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje pro stanici Plzeň-Košutka nový vyprošťovací automobil na podvozku Scania G500 s rozšířenou výbavou. Nástavbu dodala firma EMPL. Celková cena vyprošťovacího automobilu činí 15 683 976 Kč včetně DPH, na spolufinancování se podílelo statutární město Plzeň a Česká kancelář pojistitelů z Fondu zábrany škod.

Byl využit podvozek čtyřnápravový Scania G500 B8x6HZ. Poháněna jsou standardně kola zadních náprav, pohon druhé přední je připojitelný. Všechny tři poháněné nápravy disponují uzávěrkou diferenciálu, mezi zadními nápravami je diferenciál mezinápravový. Všechny nápravy mají zesílený stabilizátor. Vozidlo pohání šestiválcový přeplňovaný naftový motor o objemu 12 740 cm3 výkonu 367 kW s plně automatickou převodovkou bez spojkového pedálu. Pomocný pohon je zapínán z kabiny řidiče. Cisterna je vybavena terénními redukcemi.

Na levém boku kabiny cisterny je umístěna zásuvka Rettbox-Air, pro dobíjení akumulátorů a doplňování vzduchu. Po nastartování se samočinně odpojí. Pro radiokomunikaci slouží dvojice vozidlových radiostanic – digitální a analogová. Spolujezdec má k dispozici výjezdový tablet, prostor před vozidlem snímá kamera, spouští se při nastartování. Za sedadly se nachází prostor pro uložení zásahových obleků a přileb. Ve třech dobíjecích úchytech jsou ruční svítilny. Na každém držáku bočního zpětného zrcátka je umístěn LED světlomet s intenzitou světelného toku 1000 lumenů.

Nástavba z produkce rakouské firmy EMPL je vyrobena z nerezavějící oceli olepena plechem. Součástí nástavby je vyprošťovací rameno s teleskopickou vidlicí sloužící k vyprošťování a odtahu všech typů automobilů. Nosnost teleskopické vidlice při odtahu je 7,5 tuny při rychlosti 80 km/h a vzdálenosti 3,8 metru od středu zadní nápravy vyprošťovacího automobilu po střed kola taženého vozidla. Hlavní rameno je osazeno dvěma hydraulickými navijáky, každý z nich disponuje tažnou silou 200 kN. Oba navijáky lze používat samostatně i souběžně. Nosnost hlavního vyprošťovacího ramene je 30 tun a je zvedáno dvěma hydraulickými válci.

Hydraulický nakládací jeřáb Fassi F820RA.2.28 xhe-dynamic zvedne na maximálním možném dosahu 20,6 metrů břemeno o hmotnosti 2 740 kg. Na 2,8 metrech vyložení zvedne břemeno o hmotnosti 21 500 kg. Jeřáb je vybaven vlastním navijákem, který má automatické odvíjení lana zabezpečující konstantní vzdálenost mezi kladkou a hákem na konci lana, bez ohledu délky vyložení. Dalším vybavení je nakládací kříž o nosnosti 3,5 s automatickým vyvažováním těžiště automobilu. Hydraulický nakládací jeřáb je plně ovládám dálkovým ovládáním.

Vyprošťovací automobil je dlouhý 10 500 mm, vysoký 3950 mm a široký 2550 mm. Provozní hmotnost je 30 900 kg. Vozidlo je vyvedeno do odstínu RAL 3000 a dokáže brodit klidnou vodu do hloubky 750 mm.

FOTOGRAFIE ZDE

Děkujeme vedení HZS Plzeňského kraje Územní odbor Plzeň a příslušníkům stanice Plzeň-Košutka směna C za možnost nafocení vyprošťovacího automobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *