Náměstí Prokopa Velkého a Kapucínská zahrada v Žatci patřily oslavám 150. výročí tamních hasičů, které byly odloženy kvůli covidovým epidemiím dva roky. Celá akce začala v deset hodin slavnostními proslovy politiků a předáváním vyznamenání žateckým hasičům. Hlavním programem byly statické ukázky hasičské techniky. 

Největším lákadlem celé akce byl příjezd kombinovaného hasícího automobilu Panther z pražského letiště. Za Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje byla k vidění technika především stanice Žatec a to plošina Mercedes-Benz Econic, cisternové stříkačky Scania a Tatra a velitelský Ford. Ze stanice Bitozeves dorazila automobilová plošina Renault Bumar. Z Prahy se akce také zúčastnil Hasičský záchranný sbor Správy železnic s vyprošťovacím automobilem Scania. 

Dobrovolné sbory a jednotky prezentovali současnou a historickou techniku. K vidění byla CAS 20 Scania JSDH Líšťany, CAS 32 JSDH Postoloprty, AZ 30 Scania JSDH Cítoliby a CAS 30 JSDH Tuchořice. Jak již bylo zmíněno, vystavena byla i historická technika – práškový automobil Mercedes-Benz Unimog S404 SDH Líšťany a dvojice dopravních automobilů Tatra 805. Domácí sbor se prezentoval kompletním vozovým parkem – cisternou Liaz, technickým automobilem Volkswagen Caddy, cisternou Avia a protipovodňovým přívěsem.  Akce se také účastnila Vězeňská služba ČR s eskortním vozidlem Volkswagen Crafter a předvedením výstroje a výzbroje a Záchranáři Žatec se sanitním vozidlem Volkswagen T5.

Odpolední část programu patřila dynamickým ukázkám. První ukázkou byla záchrana lezce pomocí výškové techniky, o kterou se postarali lezci ze stanice Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraj Žatec. Největší zájem byl o druhou ukázku – vyproštění zraněné osoby jednotkou sboru dobrovolných hasičů Žatec při dopravní nehodě. Poslední ukázkou v programu bylo předvedení letištního speciálu Panther. Po dobu trvání celého programu byly v kapucínské zahradě připraveny od oddělení prevence HZS Ústeckého kraje soutěže pro děti.

Akce byla velice povedená a těšíme se na slavnostní předání nové cisternové stříkačky Scania pro žateckou jednotku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *