Obec Zbůch pořídila pro svoji jednotku sboru dobrovolných hasičů (JPO V) novou cisternovou automobilovou stříkačku v redukovaném provedení na podvozku Scania, pojmenovanou Valkýra, nástavbu dodala společnost KOBIT-THZ. Cisternu si hasiči slavnostně převzali v sobotu 13. dubna. Žehnání a slavnostního předání zásahového vozu se na zbůšském náměstí zúčastnili ředitel územního odboru Plzeň plk. Ing. Pavel Musil, MBA, starosta obce Zbůch, páter Římskokatolické farnosti Nýřany, který vozu následně požehnal a další pozvaní. Celková cena pořízeného vozidla se vyšplhala na 9 032 650 Kč včetně DPH, veškeré finanční prostředky šly z rozpočtu obce. První myšlenka pro nákup cisterny přišla již v roce 2022, z důvodu častých poruch a oprav na zastaralé CAS K25 Liaz 101. V tomto roce JSDH společně s městem začalo podnikat potřebné kroky k objednávce nového vozu.

Scania je v prostoru místa nástupu strojníka do vozu vybavena zásuvkou Rettbox-air pro dobíjení akumulátorových baterií sdruženou s přípojným místem pro doplňování tlakového vzduchu. Pohon vozu má na starosti řadový šestiválec DC13 153 o výkonu 324 kW, spřažen je s dvanáctistupňovou automatizovanou převodovkou Opticruise. Valkýra je postavena na podvozku s brodivostí 750 mm při pomalé jízdě klidnou vodou.

Kabina CrewCab CP28L je určena pro šestičlenou posádku. Spojení zajišťuje vozidlová analogová radiostanice a digitální terminál Matra. V dosahu sedadla velitele nalezneme dobíjecí úchyt s tabletem Samsung, v dosahu strojníka poté tablet k ovládání účelové nástavby. Ve vozidle se nachází kamera pro sledování provozu před CAS či autorádio se zobrazovací částí s možností integrace couvací kamery. Topení je nezávislé na chodu motoru a jízdě, nechybí klimatizace. Opěradla druhé řady sedadel jsou vybavena čtyřmi dýchacími přístroji a třemi náhradními tlakovými láhvemi, zbývající dýchací přístroje jsou uloženy v kabině vozidla. Šestice ručních svítilen i radiostanic je uložena v dobíjecích úchytech.

Mezi sedadly velitele a strojníka dvěma úchyty zásahové přilby. Pod druhou řadou sedadel je vytvořen úložný prostor pro drobné požární příslušenství přístupný shora. Součástí úložného prostoru kabiny osádky je úchytný prvek pro uložení šesti lahví PET 1,5 l s pitnou vodou.

Scania je v prostoru mezi kabinou a účelovou nástavbou vybavena pneumaticky vysouvaným osvětlovacím stožárem THZ LED o výšce 5 metrů od země s dvěma 24V světlomety a světelným tokem 30 000 lumenů. Světlomety jsou orientovány do jednoho směru. Naklápění světlometů podle vodorovné osy a otáčení osvětlovacího stožáru podle svislé osy je možné pomocí dálkového ovládání s přípojným kabelem. Osvětlovací stožár je vybaven funkcí samočinného složení do přepravní polohy a to i po uvolnění parkovací brzdy. Osvětlení prostoru okolo účelové nástavby je zajištěno průběžnými LED zdroji neoslňujícího světla bílé barvy umístěnými na bocích a zadní stěně účelové nástavby v celé délce.

Prostory pro uložení požárního příslušenství po stranách účelové nástavby jsou vybaveny roletkami z lehkého kovu s průběžnými madly v celé šířce roletky, prostor čerpadla je přístupný dveřmi, které se otervírají nahoru.

Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení. S ohledem na potřebu očisty a dekontaminace je karoserie společně s vnitřními částmi úložných prostor účelové nástavby vyrobena technologií lepení plechů ze slitiny lehkých kovů s hladkým povrchem. Ve vnitřních prostorech účelové nástavby určených pro uložení požárního příslušenství je použito světelného zdroje typu LED. Pro usnadnění přístupu k požárnímu příslušenství jsou po obou stranách plošné stupačky v celé délce nástavby.

Mezi dalším vybavením nalezneme kupříkladu AED (automatizovaný externí defibrilátor), páteřovou desku, zdravotnický batoh, vakuové dlahy, 4 hadice typu A – celková délka sady 10 metrů, kufry s nářadím, plovoucí čerpadlo, batoh s vybavením na lesní požáry, přetlakový ventilátor s jmenovitým výkonem 12 000 m3 za hodinu, elektrocentrálu, termokameru, detektor plynů, vysavač hmyzu a mnohé další.

Zařízení prvotního zásahu je umístěno v pravé zadní části účelové nástavby, tvoří jej průtokový naviják s elektrickým pohonem pro zpětné navíjení, vysokotlaká hadice a proudnice. Naviják umožňuje nouzové ruční navíjení. K hadici je připojena vysokotlaká proudnice pro hašení vodou i pěnou.

Přední část kabiny osádky je vybavena dálkově ovládanou lafetovou proudnicí Protek Style, lze ji ovládat z kabiny pomocí joysticku, pod proudnicí je umístěn elektrický lanový naviják Ramsey Winch s jištěním proti přetížení.

Nádrž na hasivo tvoří nádrž na 4000 litrů vody a 240 litrů nádrž na pěnidlo, vyrobena je z nerezové oceli. Cisterna je vybavena stavoznaky signalizujicí aktuální stav množství vody a pěnidla.

Zvláštní výstražné zařízení umožňuje reprodukci mluveného slova. Jeho světelná část je modročervené kombinace, lze ho dočasně deaktivovat z obslužného místa čerpacího zařízení.

Scania je včetně navijáku dlouhá 8660 mm, široká 2550 mm a vysoká 3100 mm, váží 18 000 kg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *