Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Žatci (JPO III) v sobotu 21. srpna slavnostně převzala do využívání nový zásahový automobil cisternovou automobilovou stříkačku Scania P500 se základní výbavou, ta již prošla ostrým křestem při hašení lesních požárů ve Hřensku a ve vojenském újezdě Hradiště. Slavnostního předání se účastnila starostka a místostarosta města Žatec, hejtman Ústeckého kraje, ředitel Územního odboru HZS ČR a starosta Okresního sdružení SH ČMS. Nástavbu dodala společnost WISS Czech. Celková cena cisterny činí 7 890 555 Kč včetně DPH.

Vozidlo pohání šestiválcový přeplňovaný naftový motor o výkonu 323 kW s automaticky řazenou převodovkou OptiCruise bez spojkového pedálu a s hydrodynamickým retardérem. Motor splňuje emisní mornu Euro 6. Cisterna vykazuje zvýšenou odolnost proti sálavému teplu na rozvodech tlakového vzduchu, paliva a elektroinstalace v místech, kde nejsou chráněny podvozkovou částí. Dlouhodobě do 200°C a po dobu 15 minut odolá teplotám do 1000°C

Kabina cisternové stříkačky CrewCab CP31 pro šestičlennou posádka disponuje v zadní řadě sedadel a v sedadle velitele integrovanými držáky dýchacích přístrojů Dragër PPS 4000. Pod druhou řadou sedadel je vytvořen prostor pro úchyt třech náhradních tlakových lahví k dýchacím přístrojům, zbylá trojice náhradních lahví je umístěna mezi integrovanými držáky. Velitel má k dispozici výjezdový tablet, řidič má k dispozici pěti palcový displej couvací kamery. Police v horní části kabiny je uzpůsobena k uchycení páteřové desky.

Vozidlo je osazeno jak analogovou stanicí Motorola GM 380, tak i digitální stanicí Matra. Kabina osádky je vybavena šesti dobíjecími úchyty pro ruční svítilny typu Survivor LED, z toho dva jsou v dosahu velitele a řidiče a čtveřice v zadní části. A také dvojicí úchytů pro svítilny Vulcan Fire s možností vypnutí nabíjení.

V přední části vozidla se nachází elektrický lanový naviják o tažné síle 50 kN (5,5 tuny, přes kladku 11 tun) a délkou tažného lana 25 metrů. Lanový naviják je vybaven jištěním proti přetížení. V přední části je také umístěna dálkové ovládaná lafetová proudnice s nastavitelným průtokem od 750-1350 litrů za minutu.

Účelová celokompozitová nástavba je vyrobena jako jeden celek ze samozhášivého polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny. Nádrže účelové nástavby o objemu 8500 litrů vody a 540 litrů pěnidla tvoří jeden celek z částečně zatepleného polyesteru. Trojice schrán po obou stranách nástavby slouží pro uložení požárního příslušenství, kryté roletami s podélným madlem a osvětleny LED světelnými zdroji. Nástavba je po obou stranách opatřena pod přední a zadní roletou výklopnými plošnými stupačkami. Stav hasebních látek označují LED světelné stavoznaky na bocích nástavby.

Žatečtí hasiči oslavili 150. výročí, předvedl se letištní speciál i dynamické ukázky

Čerpací zařízení Ruberg s automatickou vývěvou umožňuje provoz v nízkotlakém a vysokotlakém režimu, popřípadě kombinovaný provoz. Výkon čerpadla při nízkém tlaku je 3000 litrů za minutu a při vysokém tlaku 250 litrů za minutu. Ovládáno je pomocí systému CAN-bus sběrnice. Veškeré rozvody jsou z nerezavějící oceli. Přiměšovací zařízení je ovládáno elektronicky. V prostoru čerpadla je umístěn mikrofon, reproduktor radiostanicí a ovládání pneumatického osvětlovacího stožáru se světelným tokem 30 000 lumenů a výškou až 4 metrů.

Cisterna je vyvedena do odstínu červené RAL 3020 a bílým reflexním pruhem v odstínu RAL 9003 vedoucím po celé délce i přes roletky. Zadní část cisterny má šrafování Chevron. Zvláštní výstražné zařízení dodala společnost Holomý v modro-červeném provedení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *